למרות שאיננו נוהגים לתייג כך את ילדינו, לכל אחד מאיתנו ברור מניסיון העבר שבכל מסגרת לימודית יש כמה דמויות שניתן למצוא: ליצן הכיתה, התלמיד החרשן, חביב המורה ועוד.. אז מה בעצם גורם לילדים לאמץ התנהגות שכזו בכיתה? התשובה היא הצורך הבסיסי שלהם לקבלת תשומת לב, הניסיון המתמיד להרגיש ייחודי ובעל ערך בקבוצה – זה המניע הבסיסי של כל בני האדם, עוד בגיל קטן ילדים מנסים למצוא את ההתנהגויות שיזכו אותם בתשומת לב, וזה גורם להם לאמץ תפקיד חברתי בכיתה שמשפיע על הכל – מהאופן שבו הם לומדים ועד לדרך שבה הם יוצרים חברויות. בעזרת המידע הבא תגלו מה "תפקיד" ילדיכם בכיתה ואיך לכוון אותם להצלחה על פי האופי שלהם.

1. הראשונים להצביעה

ילדים שראשונים להצביע בכיתה לאחר שהמורה שאלה שאלה הם אלו שצמאים למידע וסקרנים מטבעם, ובו זמנית יכולים להיות מעט רברבנים. 

הם אוהבים לשאוב מידע ולהראות לאחרים שיש להם אותו, ובדרך כלל הם גם מעריכים למידה בבית שלאו דווקא קשורה לחומר הנלמד בבית הספר. ילדים כאלה לרוב גדלים בבתים שבהם שיחה על רעיונות ומושגים שונים מזכים אותם בפרס מסוים.

ממה להיזהר?

לילדים שראשונים להצביע יש ביטחון עצמי רב והם עלולים להיראות גאוותניים במיוחד. 

עבור המורים מדובר לעתים בבעיה, שכן תלמיד אחד שרוצה לענות על כל השאלות מסית את תשומת לבם מילדים שלא נוהגים להשתתף בכיתה. 

בנוסף, ילדים כאלה לפעמים נוהגים להתפרץ עם תשובות לשאלות, מה שעלול להיות גס רוח, אך זו בעצם הדרך שלהם להראות שהם חכמים. 

איך לעזור לילדים האלה להצליח?

הסבירו לילדיכם שיש להם 2 מטרות בבית הספר: האחת היא להצליח בלימודים והשנייה, שחשובה לא פחות, היא להיות נחמד לאחרים. 

איך עושים את זה? 

נותנים גם להם את האפשרות להראות כמה שהם חכמים. 

היכולת לגרום לאנשים אחרים לחבב אותנו ולא להתרשם מאיתנו לרעה היא חשובה עבור כל תחומי החיים ותשתלם לילדיכם בטווח הארוך. דבר נוסף שעשוי לעזור הוא לדבר עם הילדים על האפשרות לעזור לחבריהם בשיעורי הבית – כשהם ישבו עם חבריהם ויעזרו להם להבין את החומר, לא רק שהם יבינו אותו יותר לעומק, אלא גם ימשיכו להראות שהם חכמים כמו שהם רוצים, אך בדרך צנועה ומועילה יותר.

2. ליצני הכיתה

אם הילדים שלכם לא מפסיקים לספר בדיחות בבית, ככל הנראה הם כאלה גם בכיתה, ויש להם יכולת מיוחדת לגרום לאנשים לצחוק בכל רגע. 

ליצני הכיתה הם הבדרנים הכי טובים שיש והם נוהגים להשתמש בחוש ההומור שלהם כדי ליצור חברויות, להפיג מתח במצבים מלחיצים ולהפוך את עצמם למסמר המסיבה – כל אלו הן יכולות שיעזרו להם בעתיד.

ממה להיזהר?

חוש ההומור של הילדים יכול להיות גם עוקצני ושלילי, וילד עם חוש הומור מפותח מאוד יכול לפגוע בחבריו או להתחצף למורה, כשהוא לא רואה בכך התנהגות רעה, כל עוד חבריו צוחקים סביבו. בנוסף, לעתים הומור עודף עלול להסוות את העובדה שהילדים האלה מתקשים מאוד בלימודים או פשוט משתעממים בהם משום שהחומר הנלמד קל מדי עבורם.

איך לעזור לילדים האלה להצליח?

ניסיון לגרום לליצן הכיתה לאמץ פרצוף רציני במשך מספר רב של שעות מדי יום זה כמו ניסיון ללכוד סופת טורנדו בבקבוק תוכלו לרשום ילד כזה לחוג תאטרון או משחק שם הוא יוכל לשחרר את האנרגיה הבלתי נדלית שיש לו להצחיק ולבדר, וחשוב שבו זמנית תלמדו אותו מתי אפשר לתת להומור להשתולל ומתי יש צורך לשמור אותו לזמן אחר. 

בנוסף, הדריכו אותו לדעת מה ההבדל בין שנינות חביבה לבין עוקצנות פוגענית, ואל תוותרו לו על הערות מצחיקות פוגעניות – אם הן מתרחשות אמרו "אני לא אדבר איתך כל עוד אתה מדבר אליי בצורה כזו", ולמדו אותו איך להביע את מה שהוא רוצה להגיד בדרכים חיוביות יותר. לסיכום – אהבו ועודדו את חוש ההומור של ילדיכם, אך לא כשהוא מתבצע על חשבון אחרים או אינו הולם.

3. מלכי הכיתה

מלכי הכיתה הם הילדים הפופולריים שמבלים עם הרבה חברים וקובעים את החוקים לכולם. 

אלו הם מנהיגים מלידה שרצויים בכל אירוע חברתי, וילדים אחרים מעוניינים לקבל מהם תשומת לב ואישור לדברים שונים שהם עושים. מלכי הכיתה קיבלו כלי חשוב ויעיל לחיים בשלב מוקדם מאוד, וזה היכולת להתחבר לאנשים אחרים בקלות. הכריזמה הטבעית שלהם עוזרת להם להרגיש בנוח בכל קבוצה וגם כשעליהם לדבר מול קהל

ממה להיזהר?

מלכי הכיתה עלולים להשתמש בכוח החברתי הרב שיש להם כדי לעשות חרם על ילדים אחרים או פשוט לפקד על ילדים אחרים מה לעשות ואיך, הן בבית הספר והן בבית. הם מנסים פעמים רבות להשתמש בקסם האישי שלהם כדי לצאת מצרות, במקום להתמודד עם התוצאות.

איך לעזור לילדים האלה להצליח?

אם הילדים שלכם הם מלכי הכיתה והם נוטים להשתמש בכוח החברתי שלהם בצורה שלילית, עודדו אותם להכיר חברים חדשים מבלי לנסות להתעלות עליהם. 

בנוסף, ידעו אותם בנוגע לכך שבחיים לא כל דבר יקרה לפי רצונותיהם ושעליהם ללמוד שחברים טובים יוכלו לעזור להם במקומות שבהם יהיה להם קשה – לכן מומלץ לשמור על יחסים טובים עם כולם. אני ממליצה למצוא לילדים כאלה מסגרת שבה יהיו ילדים שטובים מהם בתחומים מסוימים, כמו למשל חוג כדורגל שבו צריך לעבוד בצוות. כך הם ילמדו שישנן מסגרות שבהן הם לא יבלטו כמו בבית הספר, ושזה בסדר. 

4. הפטפטנים

לפטפטנים יש פה שלא מפסיק לדבר ולשאוב ילדים אחרים לשיחות על כל נושא אפשרי, פרט ללימודים. 

בדרך כלל אלו הם ילדים שקל מאוד לאחרים לחבב, והם לרוב מצליחים להתחבר גם עם ילדים פחות מקובלים ומבודדים, מה שמניב עבורם מערכות יחסים משמעותיות יותר.

ממה להיזהר?

ילדים פטפטנים כמעט ולא יכולים להפסיק לפטפט, ולא משנה מה תנסו לעשות כדי למנוע זאת. 

בנוסף לכך שהם אינם מקשיבים בכיתה עקב יצר הפטפטנות, ובכך גורמים גם לילדים אחרים שלא להקשיב, מה שמפריע למורה ועלול להציב מטרה על הילד הפטפטן עבורה.

איך לעזור לילדים האלה להצליח?

במקום לנסות להשתיק את הילד הפטפטן, הציבו עבורו מספר חוקים, כמו למשל להקשיב לאחרים עד לסוף המשפט מבלי להפריע. 

בנוסף מומלץ שתספקו לילדיכם אפשרות להוציא את אנרגיית הדיבור שלהם בשעות שאחרי הלימודים, כמו למשל בחוג דרמה ידעו אותם גם שהכישרון שלהם למצוא נושאי שיחה הוא נהדר, אך הם ישמחו את המשפחה הרבה יותר אם ישקיעו קצת יותר בבית הספר – זאת במידה שהקשקשת יוצאת מכלל שליטה. 

אם יש צורך בעזרה אחרת כדי לפתור את הבעיה, קבעו יחד איתם איזשהו סימן מוסכם שתעשו עם היד שיעזור לדעת מתי הגיע הזמן להיות בשקט. אם תצליחו לגרום לילדים שלכם להגיב לסימן הזה בבית, למדו אותו את המורה והודיעו לילד שגם היא תתחיל להשתמש בו.